Bollywood aktor Saleem Shah nagłówki Sir Syed dzień obchodów

Znany artysta postaci Saleem Shah z Sarfarosh fame zamienił swój salon w Bombaju w Indiach w tymczasowy zestaw prosto z XIX wieku, aby przetransportować zahipnotyzowaną publiczność siedzącą tysiące mil dalej w Chicago, gdy grał 40-minutowy monolog Sir Syeda Ahmeda Khana.

Okazją były obchody Dnia Sir Syeda zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Greater Chicago.

Sir Syed Ahmed Khan, XIX-wieczny pedagog, reformator i filozof, przypisuje się utworzenie Muhammadan Anglo-Oriental College w 1875 roku, który stał się znany dziś jako Aligarh Muslim University (UAM).

Tysiące absolwentów UAM, rozsianych po Stanach Zjednoczonych w różnych zawodach i dziedzinach, uczczą dzień obchodami zorganizowanymi przez różne oddziały stowarzyszeń absolwentów UAM.

Chicagowska kapituła Stowarzyszenia Absolwentów UAM obchodziła 204. rocznicę urodzin założyciela, organizując uroczystość Zoom, w której uczestniczyli patroni, absolwenci i ich rodziny na całym świecie.

Główną atrakcją uroczystości był soliloquy Szacha.

Rozmawiając z amerykańskim bazarem przez telefon z jego domu w Mumbaju, Shah, artysta sceny i ekranu, powiedział: „Kiedy Stowarzyszenie Absolwentów UAM zwróciło się do mnie, aby zaprezentować coś w dniu Sir Syeda, postanowiłem zrobić 40-minutowy monolog Sir Syeda na żywo, napisany i wyreżyserowany przez Dr M Sayeed Alam.”

Związek Shah ’ a z uniwersytecką ekipą dramatyczną nie jest nowy. Absolwent AMU, Shah ukończył inżynierię mechaniczną na Zakir Husain Engineering College na Uniwersytecie. Jego miłość do sceny i performansu zakorzeniła się, gdy na początku lat 80. był sekretarzem klubu dramatycznego UAM. „wciąż jestem związany z moją alma mater jako gość absolwentów podczas różnych okazji” – powiedział.

Mówiąc o swoim występie, monologu, powiedział: „zaczyna się w nocy z 16 na 17 października 1895 roku, gdzie Sir Syed Ahmed przebywa w ostatnich latach życia. Zmarł w 1898 roku. W tej chwili pisze list do Aligarian i właśnie w ten sposób porusza swoje ulubione tematy, anegdoty, porady dla Bractwa UAM, trudności, z którymi borykał się przez całe życie w imię założenia UAM. Mówi również o ghadarze z 1857 roku. Mówi o swoim niespełnionym pragnieniu migracji do” Misr”, współczesnego Egiptu. Był oskarżany o bluźnierstwo przez muzułmanów i o faworyzowanie swojej religii przez hinduistów. Porównywał Hindusów i muzułmanów jako dwoje oczu panny młodej zwanej Hindustan.”

Zapytany, czy monolog jest zaczerpnięty z prawdziwych incydentów, czy też jest również fikcyjny, Shah odpowiedział: „pochodzi z prawdziwych incydentów z potwierdzonych źródeł, takich jak książki i biografie, wszystkie zebrane w dramatyczny sposób.”

Shah powiedział, że to było budujące, aby zobaczyć absolwentów Uniwersytetu rozprzestrzenił się na całym świecie nadal biorąc aktywny udział w chwalebnej przeszłości Indii i filozofów, którzy ukształtowali wiele momentów w historii kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *