Nowy projekt ustawy wizowej H-1B o ustawie płac i OPT

Nowa ustawa została wprowadzona w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, aby zreformować program wizowy H – 1B, aby powstrzymać to, co mówią krytycy, wielkie firmy technologiczne, od używania go do podcinania płac amerykańskich pracowników technicznych.

Wprowadzony przez Rep. Jim Banks, szef Republikańskiej Komisji studyjnej, „American Tech Workforce Act of 2021” ustaliłby minimalną płacę dla odbiorców wiz H-1B równą płacy dla amerykańskich pracowników obecnie na tym stanowisku, lub $110,000 — w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.

Ma na celu wprowadzenie „odpowiedzialności dużych firm technologicznych”, dałoby również pierwszeństwo pracodawcom oferującym wyższe płace, aby zachęcić firmy do oferowania wyższych płac w celu zabezpieczenia ograniczonych miejsc wizowych.

Osobno zakończyłoby to również program opcjonalnego szkolenia praktycznego (OPT), który umożliwia cudzoziemcom na wizach studenckich pracę w USA przez okres do trzech lat, jeśli mają pewne kwalifikacje w dziedzinach STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka).

Krytycy twierdzą, że dał inną drogę do firm zatrudniania tańszych pracowników zagranicznych niż ich amerykańskich odpowiedników.

Wreszcie, ustawodawstwo ograniczyłoby również zdolność firm do współpracy z firmami zewnętrznymi w zakresie obsadzania miejsc wizowych H-1B poprzez skrócenie okresu sponsorowania z trzech lat do zaledwie jednego roku.

Obecnie ponad dwie trzecie z 85 000 wiz H-1B wydanych wysoko wykwalifikowanym pracownikom w specjalistycznych zawodach trafia do indyjskich profesjonalistów.

„Big Tech odkłada na bok jedne z najbardziej lukratywnych i cennych możliwości kariery w Ameryce i daje je wyłącznie zagranicznym pracownikom gościnnym” – powiedział Banks w oświadczeniu.

„Odcinają Amerykanów, żeby zaoszczędzić kilka dolców. To krajowy outsourcing. To szokujące lekceważenie amerykańskich pracowników i ich roli w przyszłości naszego narodu jest niepatriotyczne. Musimy naprawić zachęty Big Tech, żeby zaczęli stawiać Amerykanów na pierwszym miejscu.”

TH bill jest najnowszym wysiłkiem, aby rozprawić się z rzekomym nadużyciem w programie. Wcześniej administracja Trumpa publikowała zasady, które zmieniłyby metodologię „dominującej płacy” i definicję „zawodu specjalisty”, ale nigdy nie weszły w życie.

Ustawa Banks zyskała poparcie grup, które są hawkish na imigracji, w tym American Principles Project (APP), Federacja na rzecz amerykańskiej reformy imigracyjnej (FAIR), i NumbersUSA.

Ustawa pochodzi jak przepisy imigracyjne są dyskutowane w Kapitolu w ramach Build Back better Act (BBA). Obejmują one środki mające na celu odzyskanie „niewykorzystanych” zielonych kart z poprzednich lat oraz przepisy zapewniające ochronę prawną milionom nielegalnych imigrantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *