Poznaj 7 najlepszych dyrektorów generalnych w Ameryce korporacyjnej

PARAG Agrawal dołączył do wybranej grupy indyjsko-amerykańskich dyrektorów generalnych kierujących amerykańskimi firmami technologicznymi.

Należą do nich Sundar Pichai, który kieruje Google i jego macierzystą firmą Alphabet, Satya Nadella Microsoftu, Arvind Krishna IBM i Shantanu Narayen Adobe.

Łącznie te siedem firm kierowanych przez indyjsko-amerykańskiego dyrektora generalnego osiągnęło łączny przychód w wysokości ponad 530 miliardów dolarów w 2020 roku, przewyższając PKB wszystkich krajów poza 40.

Ale przed 1990, było bardzo niewielu Indian w czołówce amerykańskich korporacji. Szklany sufit został rozbity w połowie lat 90. XX wieku, wraz z rozwojem kadry kierowniczej, takich jak Raj Gupta, Ramani Ayer i Rakesh Gangwal.

Gupta pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy Rohm & Haas, która została później przejęta przez Dow Chemicals, przez ponad dekadę.

Ayer pełnił funkcję Dyrektora Generalnego I prezesa Hartford Financial Services Group, Inc. w latach 1997-2009. Gangwal był prezesem i dyrektorem generalnym US Airways Group w latach 1998-2001.

Następnie w 2000 roku więcej Indian dołączy do rangi Prezesów. W 2001 roku, kiedy PepsiCo mianowała Indrę Nooyi dyrektorem generalnym, stała się pierwszą indyjską Amerykanką, która kierowała firmą z listy Fortune 100.

Sześć lat później Vikram Pandit rozpoczął pracę jako CEO w Citigroup. Obecnie Amerykanie indyjscy zajmują najwyższe stanowiska w amerykańskich firmach z różnych branż.

Poniżej znajduje się lista siedmiu indyjsko-amerykańskich dyrektorów generalnych, którzy prowadzą amerykańskie firmy, które w 2020 r.wygenerowały przychody w zakresie od 3,72 mld USD dla Twittera do aż 181,69 USD w przypadku Alphabet, spółki dominującej giganta wyszukiwania Google, kierowanego przez Sundara Pichai.

Sundar Pichai
CEO, Alphabet Inc. i Google

Przychody firmy: $181.69 miliard (2020)
Liczba pracowników: 135 000 (2020)

Sundar Pichai objął stanowisko dyrektora generalnego Google i nowej spółki holdingowej Alphabet w październiku 2015 r., zastępując ówczesnego dyrektora generalnego i założyciela Larry 'ego Page’ a.

49-latek urodził się w Madurai, Tamil Nadu, ale dorastał i ukończył szkołę w Ashok Nagar, Ćennaj. Uczęszczał do IIT Kharagpur w Indiach, uzyskał tytuł MS na Stanford i MBA na Wharton.

Pichai dołączył do giganta technologicznego w 2004 roku, gdzie kierował zarządzaniem produktami dla kilku produktów, w tym Google Chrome i Google Drive. W 2014 roku był kandydatem na stanowisko CEO Microsoftu, które ostatecznie trafiło do następnej osoby na tej liście.

Pichai znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time w 2016 i 2020 roku.

Satya Nadella
CEO, Microsoft
Przychody firmy: 168,1 mld USD (2021)
Liczba pracowników: prawie 181 000 (2021)

Satya Nadella zastąpiła Steve ’ a Ballmera na stanowisku CEO Microsoftu w 2014 roku. Przed objęciem funkcji dyrektora generalnego pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego grupy Microsoft Cloud and Enterprise.

Urodzona w Hyderabadzie w Indiach, Nadella pracowała w Sun Microsystems, zanim dołączyła do Microsoftu w 1992 roku. 22-letni weteran Microsoftu otrzymał tytuł licencjata w Manipulal Institute of Technology w Indiach, tytuł MS na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee oraz tytuł MBA na University of Chicago Booth School of Business.

Pod przywództwem Nadelli Microsoft przejął Mojang, LinkedIn i Github.

 

Arvind Krishna

Prezes i dyrektor generalny, IBM

Przychody firmy: $73.62 miliard (2020)

Liczba pracowników: 345,900 (2020)

Arvind Krishna został dyrektorem generalnym IBM w kwietniu 2020 roku, zastępując Ginni Rometty, która pełniła funkcję dyrektora generalnego od 2012 roku. W styczniu 2021 objął funkcję Przewodniczącego.

Krishna,59 lat, rozpoczął karierę w IBM w 1990 roku, w IBM ’ S Thomas J. Watson Research Center, a w 2015 roku awansował na stanowisko Senior Vice President, zarządzając działami IBM Cloud & Cognitive Software oraz IBM Research.

Urodzony w rodzinie mówiącej po Telugu w dystrykcie West Godavari w regionie Andhra Andhra Pradesh w południowych Indiach, Krishna uczył się w Coonoor, Tamil Nadu i Dehradun, zanim otrzymał dyplom BTech w dziedzinie inżynierii elektrycznej z indyjskiego Instytutu Technologii w Kanpur w 1985 roku.

Następnie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby uzyskać doktorat z inżynierii elektrycznej na University of Illinois at Urbana–Champaign w 1991 roku. Jest laureatem nagród distinguished alumni awards przyznawanych zarówno przez IIT, Kanpur, jak i University of Illinois Urbana-Champaign.

Vivek Sankaran

Vivek Sankaran
Prezes i dyrektor generalny, Albertsons
Przychody firmy: 69 mld USD (2021)
Liczba pracowników: 300 000 (2021)

W kwietniu 2019 roku Sankaran został prezesem i dyrektorem generalnym Albertsons Companies, największej sieci sprzedaży detalicznej żywności i leków w Stanach Zjednoczonych. Zrezygnował ze stanowiska prezydenta we wrześniu 2021.

Sankaran, który obecnie nadzoruje 2269 sklepów w 34 stanach, w tym ponad 800 Safeways, uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej w Indyjskim Instytucie Technologicznym w Madrasie oraz tytuł magistra inżynierii przemysłowej w Georgia Institute of Technology.

Sanjay Mehrotra

Sanjay Mehrotra
Prezes i dyrektor generalny, Micron Technology
Przychody firmy: 21 mld USD (2021)
Liczba pracowników: 30 000 (2021)

Sanjay Mehrotra, który dorastał w Delhi, objął stanowisko Dyrektora Generalnego Micron w maju 2017 roku. 30-letni weteran branży pamięci półprzewodnikowych, ma ponad 70 patentów w tej dziedzinie. W 1988 roku założył SanDisk, który został przejęty przez Western Digital za 19 miliardów dolarów w 2016 roku. W momencie sprzedaży Mehrotra był prezesem i dyrektorem generalnym SanDisk.

Firma Micron z siedzibą w Boise w stanie Idaho, która produkuje urządzenia półprzewodnikowe, takie jak pamięci RAM (random access memory) i pamięci flash, zajmuje 135 miejsce na liście 500 najlepszych amerykańskich firm Fortune.

Mehrotra jest absolwentem University of California, Berkley, który zdobył zarówno licencjat, jak i magistra w dziedzinie inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych.

W 2019 r.został mianowany przewodniczącym Stowarzyszenia przemysłu półprzewodników, głównej organizacji wspierającej amerykański przemysł półprzewodników.

Shantanu Narayen

Prezes i dyrektor generalny Adobe Inc.
Przychody firmy: 12,9 mld USD (2020)
Liczba pracowników: 22 500

Shantanu narayen zastąpił byłego dyrektora generalnego Adobe Bruce ’ a Chizena w grudniu 2007 r., wcześniej pełnił funkcję prezesa i dyrektora operacyjnego firmy.

Pod jego kierownictwem firma stała się firmą z listy Fortune 400 W 2018 r. z kapitalizacją rynkową w wysokości 100 miliardów dolarów a.zajęła również 13 miejsce na liście najbardziej innowacyjnych firm Forbesa w 2018 r.

Narayen był również członkiem Rady Doradczej byłego prezydenta USA Baracka Obamy.

Uzyskał licencjat z elektroniki i inżynierii komunikacji na University College of Engineering, Osmania University, MBA na UC Berkeley i magisterium z informatyki na Bowling Green State University.

Parag Agrawal
CEO, Twitter
Przychody firmy: 3,7 mld USD (2020)

Liczba pracowników: 5 500 (2020)

Parag Agrawal został wyniesiony na stanowisko CEO Twittera w listopadzie 2021 po tym, jak założyciel CEO Jack Dorsey zdecydował się ustąpić. Pełni również funkcję Członka Zarządu.

Urodzony w Ajmer, Radżastan, Indie, Agrawal, 37 lat, przybył do USA w 2005 roku. W 2017 roku został dyrektorem ds. technologii (CTO) Twittera, sześć lat po tym, jak dołączył do firmy w 2011 roku

Przed objęciem stanowiska CTO, Agrawal stał się pierwszym „wybitnym inżynierem” Twittera ze względu na jego pracę w zakresie inżynierii przychodów i konsumentów, w tym jego wpływ na ponowne przyspieszenie wzrostu liczby odbiorców w 2016 i 2017 roku.

Jako CTO, Agrawal był odpowiedzialny za strategię techniczną firmy, prowadząc prace mające na celu poprawę szybkości rozwoju przy jednoczesnym rozwijaniu stanu Uczenia Maszynowego w całej firmie

Agrawal posiada doktorat z informatyki na Uniwersytecie Stanforda oraz tytuł licencjata z informatyki i Inżynierii na indyjskim Instytucie Technologii w Bombaju. Podczas studiów w Stanford Agarwal pracował jako stażysta badawczy dla Microsoft, Yahoo!, oraz AT & T Labs.

Niezwykła podróż Agarwala rozpoczęła się od Kendriya Vidyalaya (Szkoły Centralnej) w ramach Atomic Energy Education Society (AEES) założonego przez indyjski Departament Energii Atomowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *